İmsakiye

İmsakiye Nedir?

İmsakiye, Ramazan ayında illere ve ilçelere göre imsak zamanını yerel saat uygulamasına göre gösteren, kişilerin namaz, oruç ve iftar vakitlerine daha kolay ulaşabilmesini sağlayan bir çizelgedir. İmsak vakti her il için farklıdır ve Ramazan ayı boyunca bu vakitler değişiklik göstermektedir. İmsakiye, Ramazan ayında kullanılan bir baskı ürünüdür. İl ve ilçelerin sahur ve iftar vakitleri ile ilgili bilgi vermek amacıyla bastırılmaktadır. İmsakiyeler imsak vaktini yerel saat doğrultusunda gösterdiği için her ile göre ayrı ayrı imsakiye baskısı yapılmaktadır.

İmsakiye tasarımları müşteri ya da grafik tasarımcı tarafından özel olarak hazırlanabileceği gibi hazır olarak ta tercih edilebilir. İmsakiye baskısı tercih eden kurum ya da kişiler kendi beğenileri doğrultusunda imsakiye tasarımının üzerinde değişiklikler yaptırabilir. İmsakiye tasarımları kişi ve kurumlara göre farklılık gösterebildiği gibi bütün imsakiye tasarımlarında farklı ve özgün bir bakış açısı bulunmaktadır. Tasarımlara dair imsakiye üzerinde firmaya ya da şahsa özel bir reklam yer alırken bazı imsakiye tasarımlarında ise gündeme dair önemli içeriklere yer verilebilmektedir. İmsakiye baskı ürünleri, tasarım konusunda geniş seçenek ağı sunmaktadır. Fakat imsakiye üzerinde yer verilecek görsellerin yanı sıra eklenmesi gereken belli başlı bilgiler vardır. Bunlar:

İmsak: Orucun başladığı saattir. Diyanet takvimi doğrultusunda imsak vakti ile sabah namazı vakti aynı saattir.

Güneş: Güneşin doğuş vaktidir.

Öğle: Öğle ezanının okunacağı vakittir.

İkindi: İkindi ezanının okunacağı vakittir.

Akşam: Akşam ezanının okunma vaktidir. Bu vakit Ramazan ayında aynı zamanda iftar vakti olarak geçmektedir. Yılın hangi döneminde olursa olsun tutulan kaza oruçları ve Ramazan oruçları için bu vakit iftar vakti olarak geçmektedir.

Yatsı: Yatsı ezanının okunacağı vakittir.

Bu 5 vakit imsakiye üzerinde mutlaka yer almalıdır. Bu vakitler her geçen gün değişmektedir. Özellikle Ramazan ayı içerisinde kullanılan imsakiyelerde sahur ve iftar vakitlerinin illere göre belirtilmesi gerekmektedir.

İmsakiye Tasarımı

İmsakiyeler, baskı materyallerinden biri olduğu gibi genellikle promosyon ürün olarak kullanılmaktadır. Ticaret sektöründe yer alan kurum ya da kişiler, küçük ve orta işletmeler Ramazan ayına yakın bir süreçte hem firmalarının tanıtımını yapmak hem de müşterilerine, iş ortaklarına ve çevresinde ki kişilere Ramazan ayı içerisinde onlara yararlı olabilecek bir ürün sunabilmek için imsakiye bastırmayı tercih ederler. Ramazan ayı Müslümanlar için her açıdan çok önemli olduğu için ve Ramazan ayı boyunca bu imsakiyeye oldukça ihtiyaç duyulacağı için müşterilerin ilgi ve alakasını çekmek adına farklı ve ilginç tasarımlara yönelinebilir.

İmsakiye tasarımlarında farklılık oluşturabilmek için yaratıcı düşünmek, ortaya yaratıcı şeyler koyabilmek gerekir. İmsakiye tasarımlarında insanların sürekli görmeye alışkın olduğu tasarımlar her ne kadar insanların beğenisini toplasa da farklı ve daha çok kitleye seslenebilmek için artık mümkün olduğunca yenilikçi tasarımlara yönelmek gerekir. İnsanlar her ne kadar aynı dini inanışa sahip olsalar da insanların ilgi alanları birbirinden farklılık gösterebildiği için her kitleye seslenebilecek ilgi çekici ve etkileyici imsakiye tasarımları ortaya konulmalıdır. Örneğin; imsakiye üzerinde not alma alanları olan, ay geçişlerine yer verilen imsakiye tasarımları insanlar için bir farklılıktır. Bunun yanı sıra imsakiye tasarımları üzerinde hadis-i şeriflere, özlü sözlere ve nasihatlere yer verilerek insanların hem bilgi edinmesi hem de imsakiyeyi daha aktif kullanmaları sağlanabilir.

İmsakiye basımı yapılırken baskı tekniklerini kullanarak imsakiye tasarımlarını daha etkileyici ve ilgi çekici hale getirmek, tasarımı daha farklı bir boyuta taşımak mümkündür. Bunun için varak baskı, laminasyon lak, bölgesel lak, gofre uygulamaları kullanılabilir. Bunların yanı sıra mat ya da parlak selefon kaplama uygulaması kullanılarak imsakiyelerin daha uzun ömürlü, kullanışlı ve kaliteli olması sağlanabilir. İmsakiye üzerinde kullanılan yazılar için kabartma uygulaması kullanılarak imsakiyenin daha okunaklı ve dikkat çekici olması sağlanabilir.

İmsakiye Baskısı Nasıl Yapılır?

İmsakiyeler iki gruba ayrılır. Bunlar:

 1. Hazır imsakiyeler: Bu imsakiyeler adından da anlaşılacağı gibi baskı işlemi için hazır olan imsakiyelerdir. Hazır imsakiyeler farklı desenlerde ve renk seçeneklerine göre hazırlanmış olup müşterilerin beğenisine sunulmuştur. Müşterinin beğenisi doğrultusunda hazır imsakiyelerin göbek baskısı yapılıp müşteriye teslim edilmektedir. Hazır imsakiyelerde ölçü, standart olarak 24 x 34 cm ebatlarındadır. Hazır imsakiyelerde 115 gr- 210 gr ağırlıkları arasında Amerikan Bristol kağıt ya da kuşe kağıt kullanılmaktadır. Yaldızlı baskılı ve yaldızsız düz baskılı alternatifleri vardır. Maliyet bakımından uygun fiyatlı olduğu için hazır imsakiyelerde göbek baskısı tek renk olarak belirlenir. Müşterinin isteğine bağlı olarak 2, 3, 4 renk ofset baskı da tercih edilebilmektedir.
 2. Özel imsakiyeler: Bu imsakiyeler hazır imsakiyelere nazaran firmaların kurumsal yapılarına göre baştan sonra tasarlanmakta ve minimum 1000 adet olarak baskısı yapılmaktadır. Özel imsakiyelerde belirli kağıt gramajı, kağıt cinsi ve ebatları bulunmaktadır. Bunlar genel olarak şu şekildedir:

105 gr kuşe kağıt – ebatlar: 19 x 36 cm

210 gr Amerikan Bristol – ebatlar: 24 x 34 cm

250 gr parlak selefon kaplamalı Amerikan Bristol – ebatlar: 26 x 32 cm

350 gr mat selefon kaplamalı kuşe kağıt – ebatlar: 26 x 32 cm

Ramazan imsakiye ebatları genel olarak standart ölçülere sahiptir. Fakat müşterilerin isteğine bağlı olarak bu imsakiyeler yaldızlı imsakiye, tek renk baskı imsakiye, iki renk baskı imsakiye yaldızsız düz imsakiye olarak çeşitlendirilebilmektedir. Ramazan imsakiye baskısında en çok tercih edilen imsakiye baskı ürünlerinden biri karton imsakiyelerdir. Bu imsakiyeler genellikle kuşe karton üzerine basılmaktadır. Karton imsakiyelerin gramajları 350 gr ağırlığındadır. Kuşe karton üzerine renkli baskı uygulanarak üretimi gerçekleştirilmektedir. Karton imsakiyelerin tasarım görselleri hazırdır. Fakat göbek kısım olarak adlandırılan boş alanlar müşterinin isteğine bağlı olarak tek renk veya çok renk olacak şekilde baskısı yapılabilir. İmsakiye baskı aşamasında imsakiyelere renk ilave edildikçe fiyatlarda bu doğrultuda farklılık gösterebilmektedir. Uygun fiyat imsakiye baskısı için tek renk baskı yaptırmak daha avantajlıdır.

İmsakiye Baskı Sonrası Ekstra İşçilik

 • Varak baskı uygulaması( gümüş, altın, bakır yaldız baskı)
 • Local lak( müşterinin isteğine bağlı istenilen bölgeye parlaklık verme)
 • Laminasyon uygulama( mat veya parlak selefon kaplama)
 • Gofre( kabartma)
 • Özel kesim, bıçak izi

İmsakiye Baskı Fiyatları

Matbaalardan ya da yayınevlerinden imsakiye ile ilgili fiyat alırken ya da imsakiye siparişi vereceğiniz zaman dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • İmsakiyenin özel ya da hazır imsakiyeden hangisi olacağı,
 • İmsakiye için kullanılacak kağıdın gramajı, cinsi ve ebatı,
 • İmsakiyenin göbek baskısı sırasında tek bir renk mi veya kaç renk kullanılacağı belirtilmeli,
 • Parlak ya da mat selefon kaplama yapılıp yapılmayacağı,
 • Hazır ya da özel imsakiye baskılarına dair kaç adet imsakiye baskısı yapılacağı,
 • İmsakiyeler için ekstra işçilik talep edilip edilmediği belirtilmelidir.

İmsakiye baskı fiyatları matbaadan matbaaya farklılık gösterse de fiyatlar belirlenirken genel olarak bu kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Uygun fiyatlar karşılığında baskısı yapılan imsakiyelerde tercih edeceğiniz kaliteli ürünler ile hem müşterilerinize firmanızın reklamını yapabilecek hem de onlara kullanışlı bir ürün sunabileceksiniz.