Dergi

Dergi basımı ve dergi baskı maliyetleri

Dergiler hayatın vazgeçilmez unsurları olarak her kategoride her sektörde ürün üretim hizmet ve kamu hizmetlerinde, enerji, eğitim, çevre veya aklınıza gelebilecek her sektörde var olan bilgilerin belgelerin evrakların makale ve yorumların analiz ve araştırmaların resim ve grafiklerin bir araya geldiği kitapçıklardır. Bu bilgi ve dataların bir araya geldiği kitapçıkları matbaada baskıya verme sonucu ortaya çıkan işleme ise dergi basımı denilmektedir. Grafik tasarımların önemi, sayfa düzen, verilen mesajın okuyucuya çok iyi anlatılması ve dizgi ile oluşan dergi baskısı işlemlerinde meydana gelen dergiler haftalık, aylık, 3 aylık veya 6 aylık periyotlar ile çıkarılmakta ilgili kişilere kurumlara ve şirketlere bir bedel karşılığında veya ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Dergi basımı işlemlerinde en önemli şeylerden birisi malzemelerin kaliteli seçimi ve görse sunumların önemidir. En kaliteli basım kalitesi dia ile sağlanmaktadır, ancak bunu yerine opak tercih edilmesi kaliteyi düşürecek bir seçenektir. Yüksek çözünürlük bir derginin basımında maliyetleri yükselten ancak kaliteyi bir hayli artıran önemli bir unsurdur. Özellikle gözü rahatsız etmeyen, yorucu bir dikkat ve zihinsel konsantre gerektirmeyen dizgi ve tasarım seçimi başarılı bir derginin en önemli kriterlerindedir. Dergi basımı kâğıt seçiminde özellikle 115 – 120 gramlık parlak veya mat kuşe kâğıtları kullanılmakta olup dergi kapağı için seçim yapıldığında daha ağır ve yoğun hamur kâğıt kullanıldığını görebilirsiniz. Dergi kapakları için uygulanan selefon uygulaması neticesinde çok daha alıcı ve kaliteli seçkin bir dergi kapağı elde edebilirsiniz. Bu uygulamaların her biri ebat ve dizgi ile de farklı maliyetler meydana getireceği için dergi baskısı fiyatları konusunda farklı tercihlere ve sonuçlara ulaşabilirsiniz. Yapılan dört renksiz ofset baskılar renklerin farklı yoğunlukları ve sayfa yapısı maliyetlere etki eden diğer unsurlar olarak söylenebilmektedir. Ayrıca dergi ciltlemeleri, ciltleme türleri dikişli ve yapıştırma türleri ile en fazla kullanılan Amerikan dergi ciltleme türü maliyetlerin değişmesine etki edecektir. Dergi maliyetlerinde grafik tasarımları özellikle zaman alan maliyet unsurlarıdır. İç kapak ağırlıkları ve seçilen selefon, lak ve varak tercihleri birer kalite tercihi olup dergi basımı maliyetlerini yukarı çekecektir.

Peki dergiler, hangi kategori ve branşlara hazırlanır?

Röportajlar, magazin dünyası, eğitim dünyası, çevre ve hava etkiler, enerji ve petrol dünyası, ünlüler, spor kategorileri gibi geniş bir alanda ve barajda dergi basımları mevcuttur. 7 den 77 ye her yaşa ve cinsiyete uygun merak salan dergilere ulaşabilirsiniz. Dergiler hedef kitlelere ulaşmak, ürünleri hizmetler haberleri ve bireyleri tanıtmak anlatmak ifade etmek için oldukça etkili bir araç bir reklam aracı ve argümandır.

İyi bir dergi tasarımı nasıl olmalıdır?

İyi bir dergi tasarımı renk seçimi hamur ve dizgisi ile gözleri yormayacak merak uyandıracak ve bir sonraki sayısı için sabırsızlıkla beklenecek dergi olmalıdır. Gazete baskılarından daha kaliteli olan dergilerin makaleleri, eleştirileri, moda ve kadınları röportajları ve araştırmaları yer alan bir bilim ve bilgi havuzu olduğunu da söyleyebiliriz. Editörler tarafından hazırlanan dergi basımı işlemlerinde renklerin karışmaması, grafiklerin okunacak optimum büyüklükte olması kaliteli bir dergi anlamına gelecektir. 16 formalardan oluşan dergilerin genel itibari ile 16 ve katları şeklinde hazırlandığını söyleyebiliriz. Disiplin başlıkları resimler ve içerikler bir dergi basımından en önemli detaylar olarak oldukça titiz tasarlanmalıdır.

Dergi basımı işleminde maliyetleri artıran unsurlar nelerdir?

  1. Tasarımı yapılan derginin ebatları ve ölçüleri son derece önemlidir. Bu maliyete etki eden bir unsurudur.
  2. Derginin basımında dergi sayfa sayısı ve 16 ın kaç katı olacağı bir dergi maliyetinde göz önünde bulundurulan bir seçenektir.
  3. Dergide yer alan başlık kapak sayfa sayısı, renklerin yoğunluğu renk çeşidi ve renk dağılımı oldukça önemli olup özellikle grafiklerin varlığı dergi basımı maliyetleri üzerinde etkilidir.
  4. Dergi basımında seçilen hamur dergi maliyetlerine doğrudan etki eden bir unsurdur.
  5. Dergi basımında toplam dergi sayısı, derginin dosyalanması poşetlenmesi ve paketlenmesi dorudan dergi fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.
  6. Derginin içerisinde yer alacak siyah beyaz sayfa sayısı ve sayfa yapısı da dergi fiyatlarına olumlu yönde etki edecek ve fiyatları düşürecek bir tercih olarak düşünülmektedir.

Dergi Kapak tasarımı

 Derginizi okurlara satmak ve içeriklere daha derinden dalmaya davet etmek için dikkat çekici bir kapak çok önemlidir. İlginç bir fotoğraf veya çizim kullanmak ve bunu büyük ölçekte büyütmek iyi bir yöntemdir. Birçok derginin kapak fotoğrafında büyük görsellere rastlarız. İçindekiler sayfası Temel bir şablon hazırladıktan ve bir kapak oluşturduktan sonra, derginiz için iç sayfalar için taslaklar hazırlamanın zamanı geldi. İçindekiler sayfası, okuyucuyu farklı bölümlere yönlendiren ve özellikle ilgi çekici olabilecek önemli makaleleri bulmalarına olanak sağlar. Kitaplarda bulacağınız standart liste biçiminden farklı olarak, dergi içeriği sayfaları görseller, dinamik düzenler ve ilginç tipografi ile daha görsel olarak çekici ilişkilere sahip olma eğilimindedir. Bu yüzden görsel ve renkli bir görüntüye sahip olmasından çekinmeyin. Unutmayın ki benzer olan benzersiz olan ürünler çoğu zaman daha çok ilgi görür.

Dergi Sayfaların düzenlenmesi

 Sayfa düzeni ve görsellik oldukça önemlidir. Çünkü bir dergi kitap gibi uzun yazılardan oluşmamalı ve görseller katılmalıdır. Okuyucu çoğu zaman uzun yazıları okumak istemez. Bu yüzden onlara ilgi çekici bir şeyler sunmalısınız.

Dergi Baskı

 Derginiz artık baskı için hazır duruma gelmiş durumda. Şimdi yapmanız gereken tek şey hazırlamış olduğunuz derginizi uygun boyutlarda kayıt etmek ve web sayfamızdaki mail adresimize dosyanıı göndererek dergiyi bastırmak. 

Dergi Ciltleme Çeşitleri

Dergi Sayfaları Basıldıktan sonraki aşamalar,

Dergi Ciltleme İşlemleri

Tel dikişli

İplik dikişli

Spiralli

Amerikan

Dergi Basımı sonrası istenilecek işlemler

Dergi basımından sonra farklı işlemler

Selefon

Kabartma ya da kısmı lak

Gofre (kabartma)

Varak baskı ( altın, gümüş )

Özel kesimi

Dergi Fiyatları ve Dergi Baskı Siparişleriniz için Gerekli Bilgiler

Dergi fiyatlarımız güncel web sitemiz bulunmaktadır. Fiyatları olmayan Dergi ebatları için iletişime geçebilirsiniz.

Siparişleriniz de istediğimiz bilgiler;

Dergi ebat – Dergi adedi

Kaç sayfa olacağı

Kağıt gramajları

Ciltleme şekli

Dergi kapaklarındaki selefon